" Zagłaskać kotka na śmierć"Źródło: Internet 
To dosyć trudny temat dla nas . Nie wszyscy wiemy jak się zachować, kiedy widzimy osobę na wózku. Automatycznie wydaje nam się , że ta  osoba potrzebuje naszej pomocy, rodzą się wtedy różne pytania –„ Czy powinienem pomóc, a może jednak nie, bo jest spora szansa , że zrobię coś nie tak.?” Naprawdę rozumiem takie dylematy, jeżeli nigdy nie mieliśmy styczności z taką sytuacją ,niepewność jest zupełnie normalnym uczuciem.   Nadal jednak kieruje ludźmi strach – moim zdaniem zupełnie niepotrzebnie, wystarczy podejść i zapytać. Ja od zawsze byłam po drugiej stronie medalu, więc , nauczyłam się  prosić o pomoc , chociaż coraz częściej zdarzają się sytuacje , kiedy to ode mnie oczekuje się wsparcia,  bardzo miłe jest, móc coś dać ,a nie tylko brać .   Pomaganie na siłę to, nie jest zbyt dobry pomysł nawet „kotka można zagłaskać na śmierć”.  Większość osób poprosi o pomoc, jeśli naprawdę będzie ona konieczna. Portal Integracja już jakiś czas temu wypuścił bardzo przydatny filmik, który znajduje się tutaj    (Klik)   
Podam  definicję niepełnosprawności ruchowej ,żeby trochę nakreślić o czym mowa . Wybrałam taki , a nie inny rodzaj z prostego powodu , mam z nim  do czynienia  każdego dnia ,więc mogę się na jego temat wypowiadać. 
Niepełnosprawność ruchowa – stan człowieka znajdującego się w sytuacji obniżonych możliwości motorycznych ciała. Zazwyczaj jest to związane z różnorakimi uszkodzeniami kończyn. Upośledzenie może wynikać ze zmian rozwojowych w okresie płodowym, chorób, wypadków oraz innych czynników mogących mieć wpływ na budowę ciała i działanie jego poszczególnych części.

Ten film to, takie krótkie ułatwienie wspólnego funkcjonowania w społeczeństwie:) Kilka kluczowych zasad, sprawi ,że  życie będzie prostsze . Mnie na przykład  wkurza jak ktoś przesuwa wózek wraz ze mną, bez informowania mnie o tym lub się na nim opiera. To nic innego jak naruszanie przestrzeni osobistej.  Sama mam prawo zdecydować, gdzie chce stać aktualnie. Pytania/ stwierdzenia , co chwile  "Pomóc Ci ? " albo "Daj ja to, zrobię będzie szybciej" – To  denerwuję, jeśli mogę coś zrobić sama , to chce to móc roić !!!   Nie przeszkadza mi , jak ktoś mówi chodźmy tam , używam sama takiego stwierdzenia . Z niedosięganiem do przedmiotów faktycznie jest problem , ale ostatnio znalazłam rozwiązanie , które ułatwia mi te czynności ( kupiłam sobie chwytak ).   Wyjścia towarzyskie to, czasami problem ,  gdyż jest sporo barier architektonicznych , ale na szczęście powstaje  coraz więcej miejsc przystosowanych .  Jednak nadal zdarzają się poważne przeszkody, wtedy trzeba wybrać inne miejsce.

Podsumowując , nie można się narzucać, jak i również nie można przejść zupełnie obojętnie obok osoby w potrzebie .Komentarze

katarzyna_nieslanczyk

Copyright © Zmotoryzowana